Novinky

Moryak cap / Dina Lubentsova

Upcykolvané 5 panelky vracajú život starému oblečeniu

Dátum: 16.06.2024

Autor: Martin Brix

Vytvárajú jedinečné čiapky vlastnými rukami s použitím recyklovaných materiálov. Andrej a Dina sa pred vyše rokom rozhodli zrealizovať projekt so šiltovkami na mieru. Svet je preplnený novými vecami a tak sa rozhodli ušiť čiapky zo starého oblečenia. Ale nie hocijaké, ale outdoor a streetwear, keďže tento štýl je im obom blízky a je logické držať sa výberu značiek, ktoré sa zhodujú s ich vkusom. Aj myšlienka projektu je zložená na jedinečnosti každej čiapky. Každá čiapka má svoj vlastný dizajn.

Dina sa narodila a vyrastala v Moskve. Na niekoľko rokov sa presťahovala do Kyjevu a momentálne žije s dvoma psami a manželom Andrejom v Bratislave. Dina je módna návrhárka. Trinásť rokov tvorila pod vlastnou lokálnu značku oblečenia ButterMilk Garments. ButterMilk Garments bola moskovsko–kyjevská značka mestského dámskeho vrchného oblečenia, ktorej koncept bol založený na európskom prístupe k móde za dostupné ceny. Oblečenie tejto značky inšpirovalo mladé ženy k tomu, aby sa cítili krásne, boli prirodzené a nezávislé. Aby sa ani na chvíľu nezastavili a nebáli sa žiť naplno v rytme veľkomesta. Funkčnosť, všestrannosť a pohodlie boli hlavnými zložkami značky ButterMilk Garments.

Dnes s Andrejom zbierajú vintage streetwear s 80. a 90. rokov alebo zo začiatku 21. storočia. Každá kúsok má svoj vlastný príbeh, ktorý vie byť veľmi zaujímavý. Andrej sa móde venuje už veľmi dlho. V jednej dobe zbieral tenisky Saucony. V jeho zbierke ich bolo viac ako 300 párov. Vždy dokázal rozlíšiť originál od „fake-u“ a to nie len u tenisiek.

Dina sa k móde postupne dostával už v detstve. Jej mamina veľa šila a plietla pre celú rodinu. To čo sa naučila od svojej mami to učila aj svoju dcéru. Dina bola tvorivé dieťa a najradšej sa bavila vystrihovaním papierových bábik, vytvárala si vlastné kolekcie oblečenia a rada sa maľovala. Svoje prvé oblečenie ušila pre bábiku Barbie a neskôr aj pre seba. Bavila ju aj hudba a tak sa stalo, že namiesto výtvarného smeru chodila na hudobnú školu. Módu študovala až na Britskej vysokej škole umenia a dizajnu v Moskve. Neskôr pracoval na polovičný úväzok ako dizajnér alebo v  reklamnej agentúre. Začiatkom roka 2013 dala výpoveď a začal sa venovať dizajnu na plný úväzok. Jej oblečenie najlepšie opísať ako unisex pouličnú módu, ktorá pomáha svojmu nositeľovi zapadnúť do mestského prostredia. Vplyv škandinávskeho dizajnu je v jej tvorbe viditeľný. Cieľom jej tovrby bol dôraz na funkčnosť, pohodlie, kvalitu a minimalizmus a udržateľnosť. Zákazníkmi unisex ButterMilk Garments produktov boli skôr ženy. 

Ako sa Dina dostala na Slovensko? Tento príbeh nie je nejako zložitý. Dininy blízky priatelia sa pred pár rokmi presťahovali na Slovensko do Bratislavy a boli úplne nadšený. Dine posielali fotky a robili videál z uličiek Starého mesta Bratislavy. Keď Dina s manželom k nim prišli na návštevu, zistili, že Slovensko je krajina kde chcú zostať. 

Andrej a Dina a vytvorili na Slovensku projekt vlastných upcyklovaných päťpanelových šiltoviek, keďže vždy chceli vyrábať čiapky. Myšlienku mali v hlave už veľmi dlho. No až keď sa presťahovali do Bratislavy, vyložili všetky krabice, padlo rozhodnutie založiť si značku Moryak cap. Vmyslieť názov bolo priam jednoduché, keďže kamaráti už vyše dvadsať rokov volajú Andreja Moryak, čo po slovensky znamená námorník.

Moryak cap dáva život starým alebo vyradeným veci, čím sa znižuje množstvo odpadu a záťaž skládok. Každý predmet je jedinečný. Všetky zvyšky látok neskôr používajú ako výplň do psích pelechov. S kľudným svedomím môžu povedať, že ich projekt dodržiava zásady nulového odpadu. A aj keď vedia, že ich vplyv v tejto sfére je len kvapkou v mori, spolu s ďalšími nadšencami sa snažia robiť túto planétu o niečo lepšou. Používajú staré oblečenie od známych outdoorových a streetwearových značiek, ktoré nájdu v secondhandoch, na online platformách a niečo používajú aj z ich osobných zbierok. Čiapky šijú aj na objednávku z vecí zákazníkov. Takto vyrábajú nové, cool veci zo starých búnd, nohavíc a dokonca aj tašiek. Raz dokonca použili snowboardovú bundu, urobili vrecko na šiltovke a navyše nechali handričku na utieranie okuliarov, aby tak zachovali koncept.

Andrej a Dina spoločne pracujú v malej dielni. Všetky produkt tvoria úplne samostatne, bez pomoci iných ľudí. Keďže sú skúsení v navrhovaní a šití, vyberajú vhodné materiály a rozumejú sa aj technológii šitia výrobkov. 



Galéria