Novinky
Rodina, ktorá si plní sen o hudbe
Dátum: 13.03.2023
Autor: Martin Brix
Hudbe sa venuje prakticky od základnej školy, keď si prvý bubon vyrobil z veľkej pivovej plechovky. Neskôr mu rodičia kúpili bubny a odvtedy hrával na perkusie. Chvíľu sa orientoval na indickú klasickú hudbu, popritom koncertoval, no s tým neskôr skončil. Klasické koncertovanie Mareka nenapĺňalo. Niesol v sebe otázku: ,,Ako dostať hudbu späť medzi ľudí?“ a následne sa začal „vŕtať“ a bádať v nástrojoch. Marekov kamarát Meky Randuška vedel zohnať rôzne nástroje z celého sveta a práve on mu poslal kalimbu priamo z Afriky. Marekovi napadlo, že keď spojí znalosti z hudby a tento nástroj, mohlo by to fungovať.
Kalimba je hudobný nástroj, na ktorom sa naučí hrať každý. Kalimba je pôvodom africký nástroj, prezývaný tiež piáno pre prsty. Je spratná, prenosná a hranie na nej je tak jednoduché, že to zvládne každé dieťa aj dospelý. Africká kalimba svojím zvukom a jednoduchosťou učarovala bývalému učiteľovi Marekovi. Keďže vždy miloval drevo, tento nástroj bol láskou na prvý pohľad.
Meno Marek Bolf je dnes už známe nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zvolenčana totiž preslávil netradičný hudobný nástroj s názvom kalimba, ktorý pod vlastnou značkou Bolf Kalimbas aj vyrába. Svoj prvý nožík na vyrezávanie dreva dostal ako 4 ročný. Porezal sa a preto mu nôž zhabala stará mama a hodila ho do rieky. Marekovi síce jazva ostala, ale nevzdal sa svojho sna a pod vedením majstra Baláža, Marekovho učiteľa v Kremnici, sa naučil profesionálnemu tvarovaniu a citu k drevu. Prvú kalimbu vyrobil pred viac ako dvanátimi rokmi kvôli túžbe dostať hudbu späť medzi ľudí. Rozhodol sa kalimbu priblížiť Slovákom a spraviť ju ešte jednoduchšou a najmä dostupnejšou. Roky zdokonaľoval jej podobu, aby dosiahol maximálne harmonický a upokojujúci zvuk a aby na tomto nástroji dokázal hrať skutočne každý a mohol sa tešiť z jeho jemného zvuku. Kalimbu sám nazýva „hudobným nástrojom pre nehudobníkov“ a jej posolstvo šíri nielen doma, ale aj za hranicami. Odvtedy prešlo Marekovimi rukami niekoľko tisíc kalimb, ktoré odišli spokojným zákazníkom do celého sveta.
Marekov prvý nástroj mal však množstvo nedostatkov a materiál nebol veľmi kvalitný, čo sa prejavovalo aj na kvalite zvuku. Po neúspešnom pokuse vady odstrániť sa rozhodol, že si takú kalimbu vyrobí radšej sám, z oveľa lepšieho dreva. Mareka vždy bavilo pracovať s drevom a prvý, kto ho k tomu priviedol, bol jeho otec. Skúsenosti s remeslom nadobudol už na strednej škole. Študoval totižto na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici tvorbu hračiek a dekoratívnych predmetov pod vedením pána Vojtecha Baláža. Kalimba však až takou hračkou nebola a jej prvé diely pochádzali napríklad zo stieračov áut. Vďaka trpezlivosti ju však Marek stále zdokonaľuje a doťahuje k vyššej kvalite. Dnes sú kalimby z Hornej Lehote pri Brezne známe široko ďaleko a záujem o ne prejavujú v USA či Japonsku. Kvôli obrovskému dopytu má však už Marek na výrobu pomocníkov a jeho projekt sa rozrástol. Bolf Kalimbas je taká malá manufaktúra a každý z tímu má na starosti svoju časť výroby. Kalimba pozostáva z rezonančnej dosky, z lamiel, na ktoré sa hrá, a z mechaniky, ktorá ich drží.
Základom kalimby je vzácny kus dreva, ktorý rezonuje a prenáša tóny do priestoru. Zrazené hrany nielen lepšie šíria zvuk, ale umožňujú aj pohodlné držanie kalimby. Preto všetko začína výberom dobrého dreva. Iba s kvalitným drevom, získate dobrý zvuk a preto všetky kalimby vznikajú z dreva, ktoré je niekoľko rokov sušené. Strom pre kalimby nemôže rásť v mokradi a musí mať rovný niekoľkoročný kmeň, aby sa tam zmestil nástroj. Pri spracovaní sa strom ošúpe nožom a narežeme na dosky. Až po piatich rokoch sa drevo zhobľuje, a začína príbeh hudobných nástrojov. To je dôvod prečo Bolf Kalombas znejú tak dobre. Pri výrobe nikdy nepoužívajú priemyselne ťažené drevo. Bolfové kalimby sú vyrábené predovšetkým z orechového dreva, ktoré je charakteristické svojim mäkkým a teplým tónom. Za ich zvukovými kvalitami stojí nielen proces dlhoročného sušenia, ale aj starostlivý výber stromov, s ktorými pracujú.
Aj napriek tomu, že Bolf Kalimbas je už malou manufaktúrou, stále ide o majstrovskú ručnú prácu. To ostáva nezmenené – poctivá ručná výroba od rezania, cez brúsenie a olejovanie po balenie, ktorá je zárukou kvalitného nástroja a nikdy ju nenahradia stroje. Vo svojej dielni sa Marek snaží raziť filozofiu zodpovednosti k prírode a ľuďom a učí, že práca má byť radosťou a tá s drevom nepochybne aj relaxom. Navyše sa snažia byť čo najviac „zero waste“. Kalimbu dodávajú v ručne maľovanej kartónovej krabičke, navrhnutej na prenos a ochranu nástroja. Zároveň ju môžete využiť ako rezonančný zosilovací box. Balenie zároveň zahŕňa praktickú užívateľskú príručku, vrecko z európskej biobavlny šité v slovenskej dielni a malé prianie pre spokojné užívanie kalimby priamo od Bolf Kalimbas. Samozrejmosťou je, že všetky komponenty sú rozložiteľné v prírode.
Presný zvuk vytvárajú jednotlivo leštenými koncami lamiel. Každá kalimba je inak ladená. Kalimby sú pre začiatočníkov až po skúsených hudobníkov. Bolf Kalimbas sú ladené do pentatonického, diatonického aj chromatického ladenia. Samozrejme, súčasťou ponuky je aj špecifické ladenie na mieru, tak aby boli naplnené potreby aj tých najnáročnejších zákazníkov. Kalimba môže byť ale aj pre hudobníkov a profesionálov. V elektro-akustickej verzii kvalitu a čistotu zvuku zabezpečia tri snímače zvuku a kvalitný jack. Ocenia ho najmä profesionálni hudobníci a nadšenci kvalitného zvuku, ktorí chcú kalimbu používať s efektami a loopmi.
Kalimba má aj terapeutický presah. Zvuk kalimby je použiteľný aj v terapii a môže dosahovať podobné účinky, ako napríklad meditácia. Pri hraní na tele človeka si môžete užiť príjemnú masáž cez vibrácie a prenikajúce rezonancie z nástroja. Terapeutické kalimby sú ladené na 432 Hz, sú vyrábané výhradne ručne a ich povrch je vydlabaný. Úžasné možnosti kalimby sa Marek snaží šíriť na rôznych workshopoch a pri častom stretávaní s ľuďmi, pretože ľudský kontakt, rovnako ako kontakt s hudbou či prírodou, je pre neho dôležitý.
Marek skúšal robiť aj iné nástroje, ale na kalimbe je toľko práce, že mu to úplne stačí. Radšej sa venuje iba jednému nástroju, ktorý skúma do úplných detailov, a tak môžeme povedať, že to robí naozaj precízne.