Novinky
České emotikony môžu byť aj chuťovky ako paštéka Májka, Kofola či „řízek“ v tvare Českej republiky
Dátum: 16.02.2021
Autor: Martin Brix
Maľuje od ranného detstva. Vytvára si tak vlastný svet, v ktorom je jej dobre. A možno aj preto, že kreslí s láskou a chuťou, začala žať jeden úspech za druhým. Grafická dizajnérka a ilustrátorka z Prahy, ktorá sa venuje tvorbe vizuálnej komunikácie, identít, tlačovinám, knihám a ilustrácii pre deti a dospelých. V ilustrácii používa výrazné farby, ktoré vyvažujú striedmu typografiu a grafickú úpravu. Soňa Juríková je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave na Katedre vizuálnej komunikácie v ateliéri Typolab. Je držiteľkou rady ocenení – jej bakalárska práce (Slabikář) sa umiestnila na 2. mieste v súťaži Nejkrásnější kniha ČR. Za knihu s názvom Písmenková polívka v spolupráci s vydavateľstvom Fraus získala prestížnu cenu poroty na Belma Award 2020, ktorá každý rok oceňuje najlepšie európske učebnice. Ďalšie ocenenie prišlo v roku 2020 z Národnej ceny za dizajn v kategórii Študentský dizajn za projekt Czemoji. Popri štúdiu niekoľko rokov spolupracovala s grafickým štúdiom Breisky. Je tiež jednou zo zakladateliek nezávislého vydavateľstva Deset Deka Dekadence, ktoré sa venuje knihám a tlačovinám „za hranou“.
Czemoji sú zábavné emotikony pre každého Čecha a Češku, ale aj pre tých, ktorí rozumejú českej kultúre. Využiť ich môže každý, či už nadáva na politiku, plánuje výlet alebo píše nákupný zoznam. Ich silnou stránkou je trefná nadsádzka a prevedenie lokalizovaných emoji obrázkov ako aj ich vtipná prezentácia. Projekt okrem humornej roviny nepriamo poukazuje aj na širšie otázky o limitoch globálnosti vizuálnej komunikácie ako takej. Špeciálna sada emoji obsahuje tiež chuťovky ako obložený chlebíček, rohlík, crocsy. Nechýbajú ani Havel, Dan Nekonečný či Babiš.
Soňa Juríková vytvorila súbor českých emotikonov a je tiež autorkou oceňovaného šlabikára. V jednom rozhovore skonštatovala, že „české učebnice sú grafická šialenosť“. A to ešte nevidela niektoré slovenské! Možno by niekto chcel namietať, že naše školstvo má aj väčšie problémy ako je amatérska grafická úprava mnohých učebníc. Asi je to pravda, ale prečo sa k tomu stavať takto? Riešenie jedných problémov sa predsa nevylučuje s riešením iných. Soňa zvolila pre svoje poňatie „Slabikáře“ neobvyklé riešenie skladajúce sa z rytmického delenia kapitol. Na predely využíva celostránkové ilustrácie k jednotlivým písmenám abecedy a v ďalších častiach sa objavujú voľné ilustrácie vrátane možností ďalších zásahov v prípade poznámok a cvičení. Pre abecedu využíva vizuálne prvky, ktoré majú svoju osobitú symbolickú výpoveď. Napriek tomu, že sú ilustrácie vytvárané digitálne, drží sa klasického tlačeného štýlu. Vyvážená je aj samotná farebnosť a použitý font písma. Jedná sa o učebnicu, ktorá presahuje hranice študentskej práce a určite by si zaslúžila aj tlačené vydanie pre základné školy.