Novinky
Svet farieb a radosti
Dátum: 26.10.2024
Autor: Martin Brix
Betka je mama dvoch úžasných a veľmi nezbedných detí – škôlkarov Kajka a Sašky. Okrem toho je realitná maklérka a interiérová dizajnérka. Svoje deti miluje najviac na svete a navyše práca, ktorej sa venuje ju baví. Okrem tradičnej práce, tvorí Betka pod značku KLOA. KLOA sú s láskou vyrábané makramé drobnosti pre bábätká a dekorácie do detskej izby. No nielen to – rada svojou tvorbou poteší aj dospelých, kľúčenkou, náramkom a ďalšími milými drobnosťami.
Alžbeta Rajtarová Korčeková v podstate už od detstva robievala rôzne ručné práce. Betkina starká vyšívala obrusy a kroje. Tieto obrusy naučila vyšívať aj svoju vnučku. Betka tak už ako osemročná vedela vyšívať a navyše ju to veľmi bavilo. Páčilo sa jej všetko okolo – farby, nite, uzlíky. Tieto skúsenosti z detských čias ovplyvnili Betkinu budúcnosť. Neskôr začala vytvárať náramky priateľstva. Napriek nadšeniu pre handmade tvorbu, neskôr na strednej a vysokej škole od tejto záľuby upustila. Alžbeta sa vydala na cestu vzdelania. Túžba niečo vytvárať sa vrátila až na materskej dovolenke. V tomto období začala šiť či háčkovať pre svoje deti. No k macramé prišla úplnou náhodou.
K práci realitnej maklérky sa dostala po rodičovskej dovolenke. Bola to pre Betku veľká výzva, no zároveň aj veľká radosť, po každom malom úspechu – po dobre pripravenej ponuke, kvalitnej prezentácií pri obhliadke a po podpise prvej rezervačnej zmluvy doslova skákala od radosti. Tieto pocity jej ostali dodnes. No aj ona – ako každá mama – občas potrebuje vypnúť. KLOAmacramade / KLOA_space je „zen“ miesto Alžbety Rajtarovej Korčekovej, kde oddychuje, kde v daný moment neexistuje nič, len ona a jej bavlnky.
Betkina cesta k makramé bola dlhá. Vždy bola kreatívna osoba, vyrábala kamoškám darčeky, po nociach pri bábätkách pre ne šila deky, oblečenie, háčkovala. Všetko, na čo si len v rámci ručnej tvorby spomeniete, určite skúsila. K makramé ju paradoxne priviedla Betkina maklérska práca. Predaj domu ju skamarátil s jednou milou rodinkou, ktorá, ako neskôr zistila, má krásny eshop s makramé. Emily a Peťo sa rozhodli predať dom, zatvoriť eshop a splniť si sen – žiť na Bali! Betka im svojou malou troškou pomohla a oni sa jej za to odvďačili – týždeň pred odletom jej zavolali a ponúkli materiál, ktorý im ostal a k tomu „pribalili“ aj svoje know-how. Alžbetu nemuseli vôbec presviedčať a aj preto im je dodnes vďačná, lebo tento malý makramé svet ju neskutočne baví.
Macrame (označuje sa aj ako makram, macramé, dokonca aj drhanie) je druh remeselnej výroby, ktorého základom je uzol, ktorý pôvodne vyšiel z jednoduchej potreby spojiť dve vlákna, ale postupne sa stával zložitejším a získaval dekoratívnu hodnotu. História viazania uzlov je stará asi ako história ľudstva. Najstaršie známe skameneliny lán (uzlov) sa odhadujú na 15 000 až 17 000 rokov. Boli použité spolu s niektorými z prvých kamenných nástrojov. Na začiatku mal uzol čisto funkčné poslanie, no už niekedy okolo 8000 – 6500 pred n.l. kedy sa rôznych kultúrach po celom svete vyvíjali prvé textílie možno badať aj ozdobnú funkcia uzla.
S trochou nadsázky sa dá povedať, že civilizáciu držia pohromade uzly. Znie to možno prehnane, ale keď sa rozhliadnete okolo seba zistíte že je to vlastne pravda. Pozrite sa napríklad na topánky. Uzol na šnúrkach je pravdepodobne prvým uzlom, ktorý ste sa kedy naučili. Uzly a uzlíky sú všade okolo nás. Vaša košeľa, nohavice, ponožky, spodná bielizeň. Tieto šité, pletené alebo tkané odevy sú pravdepodobne spojené dohromady uzlami, ba čo viac, materiály, z ktorých sú vyrobené (bavlna, vlna, akryl) sú samotné uzlíkmi – sú to vlákna, ktoré boli skrútené dohromady, aby vytvorili silnejšie pramene.
Samotný pôvod slova macrame treba hľadať v arabčine. Už v 13. storočí sa arabské ženy zahaľovali závojmi, ktorých okraje boli zakončené ozdobným viazaním. V 14. storočí ozdobné viazanie uzlov preniklo aj do Európy kde sa rozšírilo najmä vo Francúzku a Taliansku. Arabské slovo „miqramah“ sa dá preložiť do slovenčiny ako šatka alebo závoj čo bolo pravdepodobne prevzaté do francúzštiny ako „macrame“.
Macrame môžeme teda nazvať techniku výroby, kde sa viažu nite a špagáty do rôznych tvarov. Tento typ pletenia je aj v súčasnosti veľmi populárnym. Kombinácia rovnakých uzlov v rôznych verziách umožňuje vytvárať produkty od jednoduchých po zložité. Výber uzla alebo vzoru závisí len od našej fantázie. Môžeme pliesť z akejkoľvek nite alebo povrazu. Používajú sa povrazy a nite ľanové, konopné hodvábne, dokonca aj syntetické, no odporúčania sú samozrejme používať bavlnené nite a najlepšie tie naše ktorými prispievate k ochrane našej planéty. Pomocou tejto úžasnej techniky macrame môžeme vyrobiť tašky, peňaženky, remienky na hodinky, opasky, záložky do kníh, púzdra na okuliare, šály, kravaty, obojky, prívesky ale aj koberčeky, koše, košíky, obrusy, závesy, držiaky na kvetináče, tienidlá na lampy, pufy a mnoho iných.
Macramé drobnosti od KLOAmacramade sú vyrábané s láskou zo 100% recyklovanej bavlny. Nájdeme tu hrkálky, hryzadielka a klipy na cumlíky pre bábätká, či retiazky na kočík. Dekorácie do detskej izby – pestrofarbné dúhy, girlandy a balóny. „Veľkáči“ tiež nebudú sklamaní – môžu si tu totižto vybrať z množstva kľúčeniek, milovníkov rastlín čakajú závesné držiaky na kvetináče a nadšenci esenciálnych olejov si tiež prídu na svoje v podobe pasívnych difúzerov vo forme náramkov z minerálov aj mini dekorácií do auta či bytu.
Medzi bestsellery pre deti z portfólia KLOAmacramade patria jednoznačne detské hrkálky a hryzadlá. Detská hrkálka je súčasťou výbavy prakticky každého bábätka. Vďaka svojej jednoduchosti a zároveň komplexnosti je darčekom, ktorý poteší a zároveň pomáha pri rozvoji motorických schopností bábätka. Pomáha trénovať úchop a jemnú motoriku a tiež upriamenie pozornosti vďaka zvuku, ktorý vydáva. Pri tomto produkte bolo zvolené bukové drevo v kombinácií s bavlnenou šnúrkou aby mohli deti popri cvičení úchopu spoznávať aj rôzne materiály. Zúbky sú téma, ktorú pozná každá maminka. A každá maminka chce pre svoje dieťatko len to najlepšie. V čase keď dieťatku začínajú rásť prvé zúbky, rado hryzie do najrôznejších predmetov a hračiek, pretože pociťuje úľavu na ďasienkach a zmiernenie bolesti. Nie každý predmet je však určený na to, aby ho dieťa mohlo vkladať do úst, preto Betka vytvorila hryzadlo z prírodných materiálov, vďaka čomu dieťaťu nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Dospelý z ponuky ocenia najmä difuzéry alebo kľúčenky. Pasívny difuzér je malá dekorácia vytvorená z bavlniek, vlnenej guličky a drevenej korálky. Používa sa spolu s esenciálnym olejom na jemné prevoňanie šatníkovej skrine a oblečenia, menšej miestnosti alebo napríklad auta. Olej jednoducho kvapnete na vlnenú guličku alebo drevenú korálku. Pasívny dufuzér nevyžaduje žiadne zapájanie, len je potrebné ho zavesiť a nechať aby sa v interiéri rozprestrela vôňa esenciálneho oleja. Prvé kľúčenky zdobili kľúče Egypťanov už takmer 1700 rokov pred naším letopočtom. V tej dobe slúžili najmä ako ochrana pred všetkým zlým a ich nositeľovi mali prinášať šťastie. Dnes je ich podoba aj účel iná. Moderné prevedenie klasických makramé vzorov vyrába Betka v rôznych farbách, aby si od nej vedel vybrať naozaj každý.
KLOA založila Alžbeta Rajtarová Korčeková, ktorá okrem rozbiehania vlastného biznisu miluje oranžovú farbu, má rada humor a je hrdou mamou dvoch úžasných detí. Dnes sa KLOA rozširuje aj o kreatívne workshopy a postupne vzniká unikátny priestor KLOA_space.
KLOAmacramade sú dokonalo nedokonalé drobnosti, pre vaše veľké radosti. Originálne ručne vyrábané macramé produkty v modernom prevedení.