Novinky

Peter Sedláčik

Zabudnite na nudné selfies z dovoleniek

Dátum: 14.03.2022

Autor: Martin Brix

Pôvodný zámer bol urobiť rozhovor s dvojicou Peter a Žužu, ktorí stoja za projektom Lens Between Us. Nakoniec sa z jedného spoločného rozhovoru stali dva. Dva samostatné rozhovory o tvorbe a projektoch kreatívcov Petra Sedláčika a Zuzany „Žužu“ Gálovej. Prvý rozhovor začneme s predstavení Petra. Ale poďme postupne.

Peter Sedláčik a Žužu Gálová sú mladý slovenský pár, ktorí sa vďaka originálnym cestovateľským fotografiám preslávili po celom svete. Cestujú spolu a na zaujímavých miestach sa fotografujú navzájom tak, že im mobily či objektívy fotoaparátov väčšinou zakrývajú tvár. Spolu boli približne v 20 krajinách, precestovali Austráliu, navštívili Južnú Kóreu, Indonéziu, Fidži, Singapur, no na ich Instagrame a blogu sa objavilo aj niekoľko fotografií zo Slovenska. Počas života v Sydney si založili vlastné kreatívne štúdio Crea Crea Studio, v rámci ktorého tvoria dizajn pre austrálskych a slovenských klientov. O zaujímavom cestovateľsko-fotografickom koncepte Lens Between Us kreatívnych Slovákov písalo viacero zahraničných magazínov a portálov, vrátane britského denníka The Guardian. Okrem tohoto všetkého, spoločne s ich spoločným kamarátom Jurajom, vytvorili projekt s názvom Study Anywhere, ktorý pomáha študentom z rôznych krajín sveta nájsť si školu v Austrálii, a dostať bezplatnú pomoc s vízami, tak ako sa to podarilo im, keď do Austrálie išli prvýkrát.

Peter je umelecký riaditeľ, dizajnér a fotograf v jednom. Vyštudoval zvukovú priemyslovku v Bratislave, po ktorej sa pustil so štúdia zvukovej skladby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, čo bolo dobrým východiskom ku kreatívnej tvorbe, ku ktorej sa dostal práve cez hudbu. Tej sa zo začiatku venoval v kapele Trans Panama známej vďaka projektu Kapela na Predaj. Akonáhle sa kapela dostala do povedomia verejnosti, získala si obrovské množstvo fanúšikov po celom Slovensku. Nezaujali však len ich, ale aj samotných hudobníkov. Trans Panama bola rocková smršť z Bratislavy. Po rozpade kapely Trans Panama sa stal súčasťou projektu Datasystem. Juraj Vitéz známy predovšetkým ako bubeník kapely Le Payaco, Viktor Frešo ako výtvarník a basgitarista Peter Sedláči, založili kapelu, kde na gitaru hrá bubeník, na bicie výtvarník a basgistaristom je fotograf. Po období hudobných projektov ho cesty zaviedli do sveta reklamy. Po 10 rokoch v rôznych reklamných agentúrach, ako Leo Burnett, McCann, BBDO, sa rozhodol skončiť v práci a so Žužu odišiel zo Slovenska do Sydney.

Študoval zvukovú skladbu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, ale štúdium vymenil za prácu v reklame. Reklamná agentúra bola miesto, kde sme sa Peter so Žužu spoznali. Práca v agentúre Peťovi zaberala príliš veľa času a vytrácal sa tu pojem work-life balance. Obaja sú vášniví cestovatelia a mali neprekonateľnú túžbu žiť život naplno a na svet agentúr sa vykašlať. A tak sa v roku 2014 rozhodli vycestovať do Austrálie, kde sa chystali zostať na rok, čo sa postupom času predĺžilo na šesť a viac. Vznik vlastného kreativneho štúdia prišiel prirodzene, keďže cítili potrebu pracovať v kreatívnom prostredí, ale zároveň pracovať sami na seba. Avšak začiatky neboli jednoduché, obaja mali viac jobov a popri tom sa snažili rozbehnúť niečo vlastné. Dá sa povedať, že si nikdy nerobili promo. Od začiatku fungovali na odporúčaniach svojich spokojných klientov. Ich názory na kreatívu sú viacmenej rovnaké, často robia na zadaniach spoločne a keď zrovna nie, tak je super mať po ruke nezainteresovaný názor. Na Slovensku pracovali v agentúre so štruktúrou, kde dostávali zadania cez account managerov. Málokedy mali možnosť komunikovať priamo s klientom. Vo vlastnom štúdiu už riešia zadania priamo s klientom. Takýmto spôsobom sa viedia slobodne rozhodnúť s kým radi alebo neradi spolupracujú. Je dôležité byť na jednej lodi a takýto osobný prístup sa jednoducho nedal a nedá porovnať s tým agentúrnym.

Peter so Žužu cítili, že by sa v prístupe k fotografii radi realizovali kreatívnejšie. Lens Between Us je koncept, ktorý vznikol na ich prvej spoločnej dovolenke, ktorú sa rozhodli stráviť v Portugalsku. Keďže sú obaja vášniví fotografi a stále majú foťák pred sebou vznikol projekt prirodzene. V jeden moment sa navzájom odfotili a to bol podnet na vznik ich spoločného projektu. Ten ich baví do dnes a zároveň je ich spoločným denníkom. Pod každou fotografiou majú napísané miesto a dátum, kde fotky spravili. Cieľ v tomto prípade neexistuje, a ako Peťo tvrdí: „Budeme to robiť, pokiaľ nás to bude baviť a napĺňať.“. Lens v názve projektu znamená objektív, ktorý je v podstate jediný objekt, ktorý sa nachádza medzi Petrom a Žužu pri zachytení momentu. Zároveň je to nástroj, ktorý im pomáha vymedziť, koľko chcú v zábere ukázať. Jedným z úspechov projektu je, že boli pozvaní na spoluprácu s Hong Kong Tourism Board, kde ich požiadali o vytvorenie desiatich fotografií v štýle Lens Between Us. Pre dvojicu to bola krásna skúsenosť. Uvedomili si, že od nich nežiadajú veľa, tak vytvorili video a zároveň cestovateľský ebook, ktorý si môže ktokoľvek stiahnuť zadarmo na ich stránke. Človek tam nájde inšpiráciu na miesta, ktoré navštívili a z ich pohľadu by stálo za to ich vidieť. Príprava na fotenie nikdy netrvá príliš dlho a fotky nie sú preštylizované čo je jedným so znakov ich spoločného projektu.

Peťo sa fotografii venoval už od malička. Dostal sa k nej cez otca a neskôr svoje skúsenosti rozvíjal v reklamných agentúrach. Zásadná zmena nastala až po odchode zo Slovenska. Na cestách začal fotiť doslova všetko. Takto sa dostal do joga komunity, kde fotil práve veľa jogy a vďaka ktorej precestoval rôzne exotické krajiny. Najdlhšie strávili spolu s jeho priateľkou na cestách približne 3 mesiace v kuse. Navštívili Bali, potom sa vydali na cestu okolo Austrálie – 6 týždňov dodávkou zo Sydney po pobreží až do Perthu, kedy precestovali viac ako 11 000 kilometrov. Nevyhli sa ani cestovaniu po Európe. Aj keď ich láka každá nová destinácia, momentálne ich najviac zaujal Nový Zéland, kde zatiaľ boli len pracovne. Na všetkých cestách Peťo fotil a zdokonaľoval sa. Dnes si už asi ani nevie predstaviť deň bez fotoaparátu.

Vo svojich fotkách ale aj videách sa snaží prinášať vždy niečo originálne. Snaží sa na veci pozerať cez inú optiku. Prinášať nové svietenia alebo veľkosti záberov. Rád vychádza mimo komfortnej zóny, nerád ide po prvom pláne ale snaží sa zastaviť a zamyslieť sa. Cez hľadáčik fotoaparátu sa snaží zarámovať obraz, ktorý by rád ukázal druhým. Ukázať vlastné vnímanie sveta. Fotografia mu pomáha nielen zachytiť tento obraz, ale zároveň zmraziť pohyb a v digitálnej forme sa podeliť o neopakovateľný moment. Originálny pohľad na svet, umelecká invencia a precíznosť, tak by sa dala „zaškatuľkovať“ fotografická tvorba Petra Sedláčika.



Galéria